БЛАГОВИЈЕСТИ У РМЊУ

Категорија: Прољетни сабори

Данас, је радост велика како на небесима тако и на земљи, несвакидашња радост, Ктитора манастира Рмња, блажене Катарине Бранковић и њеног сина Хермана - 1443.

Радују се данас сви свештеномонаси, мученици, страдалници; радују се данас сви Митрополити рмањски, радује се данас свештеномученик Милан, рмањски. Радује се и данас блажене успомене владика Стефан (Боца), који је својим рукама прије 40 љета освештао порушене темеље тадашњег манастира. Радује се данас, братија рмањска, која је након 16 година повратка, обнове, жртве и несебичне љубави дочекивала госте у својој светој Обитељи.
Радост је наша велика, јер смо данас на дан Благовијести, Сабора манастира Рмња, имали част да угостимо Високе госте, међу којима, Његово Преосвештенство Епископа далматинског и Администратора загребачко-љубљанског г.г. Фотија и Његово Преосвештенство Епископа горњо-карловачког г.г. Герасима које је позвао и својим присуством дочекао Епископ бихаћко-петровачки г.г. Атанасије.
На данашњи дан зазвонило је први пут након Другог свјетског рата звоно давне 1974. године, звоно које је набављено 1557. године, оне године када је обновљена Пећка Патријаршија, односно када је Рмањ постао сједиште дабро-босанских митрополита.
Благовијести тада, уз ријечи блаженопочившег владике Стефана који је рекао: „...Манастир Рмањ је био духовни центар целог овог краја. Ово је место вечне истине, одакле се чула увек Божија и права људска реч....постоје духовне и материјалне снаге, да ову светињу обновимо...“
Благовијести данас, сада, ево радости, обнови се Рмањска светиња. Слава Богу за све! Молитвама Богородице, Светог оца Николаја, сабрало се мноштво благочестивог народа, монаштва, свештенства и људи добре воље.
Светом Литургијом је началствовао владика Фотије, уз саслужење владике Герасима и домаћина владике Атанасија, а њима су саслуживали, свештенство епархијâ, далматинске, горњо-карловачке, бањалучке и бихаћко-петровачке.
У току Свете Литургије, на входу, благоизвољењем и одлуком епископа Атанасија, сабрат и економ манастира Рмња, игуман Сергије Карановић, произведен је руком епископа Фотија у чин Архимандрита, а крст архимандритски ставио му је на прса владика Герасим.
Многобројни народ се причестио Светим Тајнама, а на крају је пререзан славски колач и освештано жито. Послије тога су додијељене и грамате признања, добротворима и помагачима манастира: Немањи Толимиру из Београда, Здравку Карановићу из Дрвара и Богдану Рељићу из Мартин Брода.
На крају Свете Литругије, владика Атанасије је поздравио све присутне и Високе госте, владику Фотија и Герасима, и бираним ријечима кратко поучио вјерни народ, не кријући своју велику радост што је данас први пут присутан на Сабору рмањском. А у својој бесједи владика Фотије је истакао значај празника Благовијести, и смисла живота на земљи свих нас. Благовијести дан радости, спасења... радујмо се данас, како пријатељима тако и непријатељима – истакао је владика Фотије.
По завршетку евхаристијског славља, братија рмањска, на челу са Архимандритом Серафимом Кужићем, уприличила је трпезу љубави у порти манастира.
У току трпезе љубави, новопроизведени архимандрит Сергије, рмањски, поздравио је пригодном бесједом све присутне и истакао, како значај празника Благовијести, тако и све оне који су својим трудом, прилозима, и било на који начин помогли 40 година обнављање ове древне светиње.

БОГУ  НАШЕМУ  СЛАВА  У ВИЈЕКОВЕ!
Благодаримо свима који помогоше рмањску Светињу!

Управа манастира Рмња

БЕСЈЕДА ЕПИСКОПА АТАНАСИЈА

БЕСЈЕДА ЕПИСКОПА ФОТИЈА

Monday the 24th. Affiliate Marketing.