1000 годишњица Светог Јована Владимира у Минхену

Хиљадугодишњица мученичке смрти Светог Јована Владимира краља српског је ЦО у Минхену чији је храм посвећен овом светитељу, прослављена је са великом празничном радошћу и еминетним гостом, Његовим Високопреосвештенством Митрополитом црногорско - приморским г. Амфилохијем.

На позив Његовог Преосвештенства Епископа франкфуртског и све Немачке г. Сергија, високи гост је у суботу, 22. октобра 2016. године веома срдачно дочекан од стране Епископа Сергија, минхенских свештенослужитеља и верника парохије минхенске. Након свечане доксологије и кратких пригодних поздрава, вечерњег богослужења, Митрополит Амфилохије је произнео надахнуто предавање о животу и делу Св. Јована Владимира видевши у њему светитеља који идеално оваплоћује неразједињеност Цркве Христове, изван подела на Исток и Запад. Та мартирска судбина овог краља мученика је фундамент духовне зрелости српског народа који је вишеструко осведочаван кроз историју. Митрополит Амфилохије је након предавања одговарао на постављена питања публике која је живо и окрилаћена харизмом овог великог духовиника и теолога Цркве Христове, постављала. У дубини историјске ерудиције и богословске рефлексије се огледала непоновљива умност овог богодмудрог архијереја наше Свете Цркве.
Сутрадан, 23. октобра 2016. године, у недељи 18. по Педесетници, Митрополит г. Амфилохије началствовао евхаристијским сабрањем пред којим је осветио Крст Светог Јована Владимира који ће убудуће красити овај истоимени храм у Минхену. На Божанској Литургији владика Сергије је саслуживао, у многобројно свештенство како домаћих тако гостију свештеника из других парохија и поменсих цркава и благоизволео својим архијерејским благослом да учини неколико персоналних унапређења унутар братства храма Светог Јована Владимира у Минхену. Старешина храма високопречасни протонамесник Предраг Гајић унапређен је у чин протопрезвитера, протопрезвитер Милорад Јовановић правом ношења напрсног крста, а протопрезвитер ставрофор Ђорђе Трајковић граматом за заслуге у ревности. На овај велики празник свога заштитника и светитеља Јована Владимира обављене су и две хиротоније: досдашњи парохијски протођакон Зоран Андрић рукоположен је од стране Митрополита Амфилохија у чин презвитера, а ипођакон г. Оливер Груловић од стране Епсикопа Сергија у чин ђакона при овом светом храму. Високонадахнута омилија Митрополита Амфилохија је овом слављу дала дубоку теолошку димензију – објашњаваујући и сједињујући јеванђељску перикопу са једним иконографским детаљем у подном мозаику овог храма, (пет хлебова и две рибе).

Овоме је следио заједнички свечани ручак и културно-уметнички програм у сали црквеног центра, пригодни кратки поздрави и народно славље народа Божијег у Минхену који је био видно усхићен како високим званицама, тако и сазнањем да је хиљадугодишњица мученичке кончине Светог Јована Валдимира само као један дан пред Господом, да парафразирамо једну од богомудрих мисли високог госта.

Протопрезвитер Зоран Андрић

Извор: Епархија франкфуртска и све Немачке

Thursday the 27th. Affiliate Marketing.