Прослављен празник Светог пророка Илије у манастиру Рмњу

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа бихаћко-петровачког Г. Атанасија, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Рмњу служио је Његово Преосвештенство Епископ франкфуртски и све Немачке Г. Сергије, уз саслужење високопреподобног јеромонаха Теофила (Димитрића) настојатеља свете благовештењске обитељи манастира Осовице, Епархија бањалучка, високопореподобног архимандрита Серафима, настојатеља ове светониколајевске обитељи, и ђакона Дејана Петровић, Епархија западноевропска.

Светој Архијерејској Литургији присуствовао је већи број вјерника из Епархије и региона. Верни народ је дошао у своју светињу из многих крајева, из Бачке Паланке, Новог Сада, Мркоњић Града, Шипова. Оно што је веома битно јесте чињеница да је верни народ приступио и Светој Чаши, што је и био циљ овога светог сабрања.
Свети пророк Илија традиционално се прославља у манастиру Рмњу и Мартин Броду као сеоски Сабор. То је дан када мноштво нашег народа расутог по свијету бива сакупљено овдје у својој светињи. Преосвећени Епископ Г. Сергије је и нагласио у својој пригодној бесједи управо важност овога сакупљања и саборовања, како за очување традиције, тако и исказивање поштовања према угодницима Божијим какав је био Свети пророк Илија, а који ће према свједочењу химнографа и Цркве бити претеча Другог и Славног Христовог доласка.
Високопреподобни архимандрит Серафим се захвалио своме дугогодишњем сабрату, а садашњем Епископу Г. Сергију на овој посјети и на томе што и поред многих обавеза у повјереној му Епархији не заборавља на своју колијевку, на свету обитељ из које је духовно израстао.
Даће Бог да се и наредних година сакупљамо у још већем броју, на истом мјесту, и да на тај начин благодаримо своме Творцу и угодницима Његовим, за сва доброчинства.

Немања Рељић, студент

Friday the 22nd. Affiliate Marketing.