Прослављен јесењи сабор у манастиру Рмањ – Мартин Брод 2012.

Категорија: Јесењи сабори

Дана 7. октобра 2012. године на празник Свете првомученице Текле; преп. Симона, св. Краља Владислава и преп. Давида, Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Господин  Г. Хризостом је служио Свету Архијерејску Литургију и  увеличао својим присуством и богослужењем - јесењи сабор у манастиру Рмањ у Мартин Броду.

Иако у малом броју вјерника, због локалних избора у БиХ,  ипак сабрани у име Христово све је прошло у празнично-благодатном весељу. Његовом  Преосвештенству  саслуживали су; игуман Василије Рожић, настојатељ  манастира Клисинa, протојереј-ставрофор Никола Пено, парох медљански, протојереј Чедомир  Арамбашић, парох стројички и протонамјесник Синиша Сердар, парох други дрварски,  ђакон Никола Перковић, као и други свештеници који су учествовали у  литургијском појању.
У својој надахнутој бесједи, Преосвештени Владика Хризостом је повезао велике и истините ствари који наш народ изједа и која је реалност времена у којем данашње генерације православних хришћана живе и дјелају кроз Цркву и друштво. Поучивши речима светог Јеванђеља : „A идући покрај мора Галилејског видје два брата, Симона, званог Петар, и Aндреја, брата његова, гдје бацају мреже у море, јер бијаху рибари. И рече им: хајдете за мном и учинићу вас ловцима људи. И они одмах оставише мреже и пођоше за њим“ (Мт. 4,18-20).   Ове ријечи владика је повезао са нашим дјелањем „Цркве и пастира“ у свијету, и о значају православних Храмова, цркава и манастира. Говорећи о величини позива „да будемо ловци  духовног свијета“, владика је протумачио да у ово вријеме заборављамо ко смо, шта смо, зашто постојимо, који је наш смисао живота? Такође, осврћући се на сам празник, српских светитеља, споменуо је и велики значај православних манастира у Српској Крајини. који одишу Правосављем, које не смијемо да заборавимо. Сам значај манастира Рмња,  братије која у њему живи и борави , али и о суштини свих Православних манастира који су овде раније постојали заједно са својим „духовним ловцима“ тј. монасима, свештенством цјелокупним, које је живјело на простору Православне Крајине. И тако говорећи, пред народом споменуо је и, бившег игумана манастира Рмња, који је био мучен од турског паше и који је био понижаван, „као стоку којег је паша јахао у Мартин Броду“ и који је посјечен, на самом прагу манастирске Цркве“. „О  када би само знали, подвиг мученице Текле, светих Српских Светитеља које данас прослављамо, пробудили би своју вјеру и живот у којем недостаје много љубави,“- рекао је владика окупљеним вјерницима. Значај љубави и значај духовне жртве, и одрицања у свјетовном животу коју и свештенство и народ заједно трпи,  пати и заједно носи према Васкрслом Христу.
Владика је такође на светој Архијерејској Литургији, рукоположио у чин ђакона, ипођакона Зорана Миловца, вјероучитеља у „Средњошколском центру Дрвар“ у Дрвару.
Пред почетак рукоположења, замолио је вјерни народ да се заједно помолимо за њега, јер ступа у први чин свете Тајне свештенста и да му буде на спасење, њему и народу који буде поучавао.

Обративши се игуману архимандриту Серафиму и сабрату његовом Сергију на ручку љубави и сабрања, послије Свете Литургије, дао им је благослов да и даље напредују на бранику Православне Крајине, благословивши умножавање братије, као и конак који је подигнут, као и сав труд који су уложили. После благодарења еп. Хризостома за ручком, народ окупљени у име Христово је и даље наставио да се дружи и заједничари у духовном амбијенту манастира Рмња.
Инфо Манастир Рмањ

Фотографије погледати ОВДЈЕ

Saturday the 27th. Affiliate Marketing.